My się w domu nie nudzimy- dzień 42
28 maja – światowy dzień burgera. Różne oblicza bułki z kotletem:
Nie ma chyba nikogo, kto chociaż raz w życiu nie spróbowałby hamburgera. Ta najsłynniejsza na świecie kanapka mająca dziesiątki odmian i wariacji i miliony fanów, doczekała się nawet swojego święta. 28 maja obchodzimy światowy dzień hamburgera. Aż trudno uwierzyć, że historia tego kulinarnego klasyka rozpoczęła się dopiero na początku XX wieku.
Skąd wziął się hamburger? Danie, które powszechnie jest uważane za symbol Ameryki swoim rodowodem sięga niemieckiego Hamburga. W krótkim czasie stało się jednym z najczęściej serwowanych posiłków na nowojorskim nadbrzeżu. Po raz pierwszy w amerykańskiej restauracji hamburgera podobnego do dzisiejszego przygotowano w 1838 roku, natomiast pierwsza prasowa wzmianka o "Hamburg steaku" opublikowana została dopiero 50 lat później. Jednak prawdziwa rewolucja nastąpiła na początku XX wieku, kiedy to garncarz Fletcher, który prowadził bar w Teksasie, zaproponował swoim gościom mielony kotlet na grzance z sałatą, musztardą i majonezem.
Klasyczny hamburger, czyli wołowy, mielony kotlet grillowany, plasterek sera, sałaty, pomidora lub korniszona z dodatkiem musztardy i majonezu to dziś tylko podstawa do wielu smakowych wariacji – spotkamy burgery z dodatkiem karmelizowanego buraka, gruszki, a nawet pomarańczy. Częstym dodatkiem jest także ser feta, rukola, ser pleśniowy, pieczona dynia, pesto lub śliwki. Smak klasycznego hamburgera przełamany wyszukanymi dodatkami jest zaskakujący i daleki od wspomnienia z sieci fast food. To prawdziwa poezja smaku.
A oto kilka ciekawych faktów o burgerze:
• Przeciętny Amerykanin jada hamburgera trzy razy w tygodniu, co daje łącznie 14 milionów hamburgerów rocznie. Gdyby ustawić je jeden obok drugiego mogłyby okrążyć kulę ziemską aż 32 razy!
• Rekordowy hamburger został przyrządzony w 1982 w mieście Rutland, w Północnej Dakocie. Przygotowaniem rekordowego burgera zajmowało się aż 10 000 osób, a sam kotlet ważył aż 1 628 kilogramów.
• Najdroższy burger został sprzedany na aukcji dobroczynnej i kosztował $ 10,000, był doprawiony truflami i płatkami 24-karatowego złota.
Obecnie potrawa ta jest popularna na całym świecie. Wg danych serwisu foodpanda, dostępnego w 40 krajach, burgery najchętniej zamawiają mieszkańcy Bangladeszu, Węgier i Indonezji. W Polsce od niedawna możemy również zauważyć zwiększone zainteresowanie burgerami i coraz częściej powstają restauracje serwujące specjały kuchni amerykańskiej.
Dziś znamy mnóstwo wersji tego popularnego dania, które powstało w oparciu o pierwowzór, jakim był klasyczny hamburger z grillowaną bułką, sałatą, pomidorem, ogórkiem konserwowym, doprawiony majonezem i musztardą, zaproponowany przez Fletchera. Szczególnie popularny jest cheeseburger, którego wielbicielem był sam król rock and roll’a – Elvis Presley.
Najlepszym sposobem na celebrowanie święta burgera, będzie zjedzenie tego wyśmienitego dania. A gdzie znaleźć najlepszego hamburgera w mieście? Oczywiście w swojej kuchni!
Namówcie swoją rodzinkę do świętowania Dnia Hamburgera w w swoim domu. Przygotujcie hamburgera wg swoich pomysłów. Poniżej kilka przepisów. Mniam pychota!
Dzisiaj zapraszamy was do zaczarowanego ogrodu, pełnego zagadek logicznych, miłej zabawy!!!
https://view.genial.ly/5ea0d67f075c7c0dc0e4836a
Przenieśmy się teraz do Kenii oglądając reportaż Marzeny Figiel „Dzieci Świata”.
https://www.youtube.com/watch?v=lXXsAajTMw8&feature=youtu.be