Koła przyrodniczo-turystyczne
Rok szkolny 2023/204
Ekopierwszaki do dzieła!
Podczas zajęć koła ekologicznego poznajemy otaczający nas świat przyrody. Zwracamy uwagę na jego problemy i próbujemy znaleźć odpowiedzi na wiele pytań związanych z ochroną środowiska. Wykonujemy ciekawe doświadczenia i prace plastyczne.
Uczymy się segregować śmieci. Czym są elektrośmieci? Iwo i Gutek Glutek. Glutki Oliwii i Weroniki.
Szukamy śladów wiosny. Pierwsze krokusy.
Zakładamy klasowy ogródek. Jeszcze tylko troszkę wody i gotowe.
Rok szkolny 2020/2021
Koło eko działa.
Zajęcia w ramach koła ekologiczno-turystycznego mają na celu rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych uczniów, nabywanie przez nich umiejętności obserwacji, kształtowanie umiejętności obserwowania oraz wyciągania wniosków z doświadczeń przyrodniczych oraz tworzenie sytuacji sprzyjających rozumieniu zależności istniejących w przyrodzie.
Nasze spotkania urozmaicone są grami i zabawami, wykonywaniem prostych doświadczeń i prac plastycznych. Uczestniczymy w zajęciach Fundacji Uniwersytetu Dzieci w Klasie realizując scenariusze zajęć powstałe na podstawie Metody Pytań i Doświadczeń.
1.Poznajemy gatunki i zwyczaje pingwinów. 2.Zebraliśmy materiały i zaczynamy pracę.
3. Tak powstają nasze pingwiny. 4. W ferworze pracy.
5. W trakcie zmagań z klejem i masą papierową. 6. Malujemy... 7. Już prawie koniec.
8. Jeszcze tylko drobne detale.
9. Nasze pingwiny już gotowe.
Nasze ekoludki.
Obserwowaliśmy, co piszczy w trawie.
Podsumowując zajęcia o życiu w wodzie, wykonaliśmy makietę oceanu w butelce.
Rok szkolny 2019/2020
Spotkanie z geologiem.
Tata Piotrusia jest geologiem. Zapoznał uczniów klasy 3c ze specyfiką swojej pracy. Dzieci miały możliwość sprawdzenia, co znajduje się pod powierzchnią naszego szkolnego boiska. Może któreś z nich też zostanie geologiem?
Hodujemy kryształy soli.
Podczas zajęć Kola Ekologicznego zainspirowani wycieczką do Kłodawy założyliśmy hodowlę kryształów soli. Mieszamy solankę, tworząc nasycony roztwór soli. W pojemniku z roztworem trzeba umieścić nitkę, na której osadzą się kryształki.
Nowy projekt "Czy wiesz, jak żyje jeż?"
W bieżącym roku szkolnym podczas zajęć Koła Ekologicznego realizujemy projekt Uniwersytetu Dzieci Przyroda z klasą "Czy wiesz, jak żyje jeż?".Zaczęliśmy od zajęć pokazujących skuteczność pracy w zespole. Budowaliśmy "Jajkodrom", którego zadaniem było bezpieczne przetransportowanie surowego jajka. Dzięki temu uczniowie mogli poznać, jakie role pełnią w grupie.
Rajd mikołajkowy
2 grudnia wyruszyliśmy na XXV Rajd Mikołajkowy organizowany przez PTTK. To już trzeci rajd w tym roku szkolnym Jego trasa prowadziła z rogu ulic Zgierskiej i Biegańskiego, przez park im. Mickiewicza, ulicami: Jaworową, Folwarczna, Sowińskiego, Kasztelańską, Jastrzębią i Wycieczkową do Centrum Zarządzania Łódzkim Szlakiem Konnym. Długość trasy wynosiła ok. 6,5 km. Tradycją tego rajdu są mikołajowe czapeczki na głowach uczestników. Na mecie oczywiście czekał na piechurów Mikołaj z workiem pełnym cukierków. Można było przywitać się z końmi, należącymi do Łódzkiej Straży Miejskiej. Mimo padającego deszczu mali turyści z 1c z humorem pokonali całą rajdową trasę. Towarzyszyli im dzielnie rodzice, starsi koledzy, absolwenci naszej szkoły i nawet jej przyszli uczniowie. Na kolejną rajdową wędrówkę będziemy musieli poczekać do wiosny.
Koło turystyczne wita pierwszaki
Uczniowie klasy 1c lubią piesze wycieczki. W ramach zajęć koła turystycznego uczestniczyli już w dwóch rajdach organizowanych przez PTTK. Są najmłodszą drużyną biorącą udział w tych wędrówkach. Towarzyszą im rodzice i wychowawczyni klasy. Naszą szkolną tradycją jest zapraszanie do udziału w nich absolwentów szkoły. Dzieci pokonały łącznie ponad 20 km. Jak widać na zdjęciach, pogoda, humor i apetyt dopisywały wszystkim. Kolejna wyprawa już w grudniu.