Koła przyrodniczo-turystyczne

Rok szkolny 2023/204

Ekopierwszaki do dzieła!

Podczas zajęć koła ekologicznego poznajemy otaczający nas świat przyrody. Zwracamy uwagę na jego problemy i próbujemy znaleźć odpowiedzi na wiele pytań związanych z ochroną środowiska. Wykonujemy ciekawe doświadczenia i prace plastyczne.

Uczymy się, jak segregować śmieci.    Czym są elektrośmieci?    Iwo i Gutek Glutek.    Glutki Oliwii i Weroniki

Uczymy się segregować śmieci. Czym są elektrośmieci? Iwo i Gutek Glutek. Glutki Oliwii i Weroniki.

Szukamy śladów wiosny.   Pierwsze krokusy.

Szukamy śladów wiosny.                         Pierwsze krokusy.

Zakładamy klasowy ogródek.      Zakładamy klasowy ogródek cd.     Jeszcze tylko troszkę wody i gotowe.

Zakładamy klasowy ogródek.                     Jeszcze tylko troszkę wody i gotowe.

Rok szkolny 2020/2021
Koło eko działa.

Zajęcia w ramach koła ekologiczno-turystycznego mają na celu rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych uczniów, nabywanie przez nich umiejętności obserwacji, kształtowanie umiejętności obserwowania oraz wyciągania wniosków z doświadczeń przyrodniczych oraz tworzenie sytuacji sprzyjających rozumieniu zależności istniejących w przyrodzie.
Nasze spotkania urozmaicone są grami i zabawami, wykonywaniem prostych doświadczeń i prac plastycznych. Uczestniczymy w zajęciach Fundacji Uniwersytetu Dzieci w Klasie realizując scenariusze zajęć powstałe na podstawie Metody Pytań i Doświadczeń.

pingwiny      pingwiny 2      pingwiny3      pingwiny 4

1.Poznajemy gatunki i zwyczaje pingwinów. 2.Zebraliśmy materiały i zaczynamy pracę.
3. Tak powstają nasze pingwiny. 4. W ferworze pracy.

pingwiny 5    pingwiny 6    pingwiny7    pingwiny8

5. W trakcie zmagań z klejem i masą papierową. 6. Malujemy... 7. Już prawie koniec.
8. Jeszcze tylko drobne detale.

pingwiny 9

9. Nasze pingwiny już gotowe.

Ekoludek1    Ekoludek2    kosmiczny ekoludek    ekoryba Wiki    Ekoludziki

Nasze ekoludki.

obserwacje1    obserwacje 2    obserwacje 3    obserwacje 4

Obserwowaliśmy, co piszczy w trawie.

ocean w butelce

Podsumowując zajęcia o życiu w wodzie, wykonaliśmy makietę oceanu w butelce.

Spotkanie z geologiem.

Tata Piotrusia jest geologiem. Zapoznał uczniów klasy 3c ze specyfiką swojej pracy. Dzieci miały możliwość sprawdzenia, co znajduje się pod powierzchnią naszego szkolnego boiska. Może któreś z nich też zostanie geologiem?

Dowiadujemy się, na czym polega praca geologa.     Ciekawe, co tam się znajduje?      Teraz my próbujemy.

Hodujemy kryształy soli.

Podczas zajęć Kola Ekologicznego zainspirowani wycieczką do Kłodawy założyliśmy hodowlę kryształów soli. Mieszamy solankę, tworząc nasycony roztwór soli. W pojemniku z roztworem trzeba umieścić nitkę, na której osadzą się kryształki.

Solanka     Kryształki na nitce.

Nowy projekt "Czy wiesz, jak żyje jeż?"

W bieżącym roku szkolnym podczas zajęć Koła Ekologicznego realizujemy projekt Uniwersytetu Dzieci Przyroda z klasą "Czy wiesz, jak żyje jeż?".Zaczęliśmy od zajęć pokazujących skuteczność pracy w zespole. Budowaliśmy "Jajkodrom", którego zadaniem było bezpieczne przetransportowanie surowego jajka. Dzięki temu uczniowie mogli poznać, jakie role pełnią w grupie.

1.Zabawa wprowadzająca    2.Zespół dziewczynek.    4.Współpracujemy.

3.Chłopcy przy pracy.   5.Sprawdzamy, czyje jajko    6.Konstrukcje nie zawiodły.

Rajd mikołajkowy

2 grudnia wyruszyliśmy na XXV Rajd Mikołajkowy organizowany przez PTTK. To już trzeci rajd w tym roku szkolnym Jego trasa prowadziła z rogu ulic Zgierskiej i Biegańskiego, przez park im. Mickiewicza, ulicami: Jaworową, Folwarczna, Sowińskiego, Kasztelańską, Jastrzębią i Wycieczkową  do Centrum Zarządzania Łódzkim Szlakiem Konnym. Długość trasy wynosiła ok. 6,5 km. Tradycją tego rajdu są mikołajowe czapeczki na głowach uczestników. Na mecie oczywiście czekał na piechurów Mikołaj z workiem pełnym cukierków. Można było przywitać się z końmi, należącymi do Łódzkiej Straży Miejskiej. Mimo padającego deszczu mali turyści z 1c z humorem pokonali całą rajdową trasę. Towarzyszyli im dzielnie rodzice, starsi koledzy, absolwenci naszej szkoły i nawet  jej przyszli uczniowie. Na kolejną rajdową wędrówkę będziemy musieli poczekać do wiosny.

1.Dotarliśmy do mety.    Fajny konik!    3.Odpoczynek w Arturówku.

4.Ruszamy w trasę.    5.Spacer przez park im. Mickiewicza.    6.Spotkanie z Mikołajem.

Koło turystyczne wita pierwszaki

Uczniowie klasy 1c lubią piesze wycieczki. W ramach zajęć koła turystycznego uczestniczyli już w dwóch rajdach organizowanych przez PTTK. Są najmłodszą drużyną biorącą udział w tych wędrówkach. Towarzyszą im rodzice i wychowawczyni klasy. Naszą szkolną tradycją jest zapraszanie do udziału w nich absolwentów szkoły. Dzieci pokonały łącznie ponad 20 km. Jak widać na zdjęciach, pogoda, humor i apetyt dopisywały wszystkim. Kolejna wyprawa już w grudniu.