Jesień w sadzie

Jesień to piękna i barwna pora roku. Jednocześnie sezon na pyszne i zdrowe owoce. Tym razem postanowiliśmy przenieść się do sadu i więcej czasu poświęcić bardzo popularnym i smacznym owocom takim jak: jabłko, gruszka i śliwka. Obejrzeliśmy zdjęcia sadu jabłoniowego, śliwowego i gruszowego oraz rozmawialiśmy na temat tych wyjątkowych owoców, które każdy bardzo chętnie zjada. Uczniowie dowiedzieli się, że jabłko jest najpopularniejszym owocem w Polsce i to właśnie tutaj ma wręcz idealne warunki do wzrostu. Najwięcej wartości zdrowotnych mają jabłka kupowane właśnie jesienią i zimą, dlatego warto je jeść każdego dnia. Gruszki natomiast i ich wartości odżywcze dla naszego zdrowia, koncentracji i urody są nie do zastąpienia. Śliwki, jedne z najpopularniejszych owoców sezonowych stanowią nie tylko pyszną przekąskę czy bazę do wielu dań, ale także przede wszystkim źródło niezwykle cennych dla organizmu wartości odżywczych. Z pewnością stanowią o wiele lepszą i zdrowszą alternatywę dla wafelków czy batoników.

W tym dniu każdy uczeń przyniósł na zajęcia jabłko, gruszkę i śliwkę. Wykorzystując zmysły poznawaliśmy, a następnie omawialiśmy ich kolor, wielkość, kształt, smak, zapach, sprawdzaliśmy jaka w dotyku jest skórka oraz rozmawialiśmy o ich wykorzystaniu w kuchni. Uczniowie wymienili bardzo dużo różnych potraw, w tym dań na słodko, słono i różnych przetworów jakie można przygotować z tych owoców. Postanowiliśmy też zajrzeć i sprawdzić co kryje się pod skórką każdego owocu. Na zakończenie zajęć każdy schrupał z apetytem soczyste owoce przyniesione do szkoły. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że kiedy mamy ochotę na coś słodkiego to najlepiej wtedy sięgnąć po ulubiony owoc, który nie tylko jest smaczny, ale również bardzo zdrowy.

Obecnie zarówno w sklepach, jak i na targach można znaleźć mnóstwo owoców różnorodnych odmian śliwy, gruszy i jabłoni, dlatego z pewnością każdy jest w stanie znaleźć taką, która najbardziej przypadnie mu do gustu. Jedzmy je na zdrowie!

Na kolejnych zajęciach uczniowie wykonali piękne prace plastyczne, na których namalowali swoje owoce. Sad był również tematem pracy w edytorze grafiki, którą wykonali uczniowie na zajęciach koła informatycznego. Każdy mógł wykazać się znajomością poznanych narzędzi programu Paint. Wszyscy uczniowie świetnie sobie poradzili.

Bardzo dziękuję wszystkim rodzicom za pomoc i zakupienie owoców, które uczniowie przynieśli na zajęcia.

Wychowawca: Barbara Wójciak