Herbata na zimowe wieczory

Piękna zimowa pogoda zachęca do zabaw na śniegu. Jednak po powrocie do domu, aby się rozgrzać każdy z przyjemnością wypija filiżankę pysznej, ciepłej herbaty. Smak takiej zimowej herbaty mieli okazję poznać uczniowie z klasy 3b.

Nasze zajęcia zaczęliśmy od poznania historii herbaty. Uczniowie dowiedzieli się, gdzie uprawiane są krzewy herbaciane, jak wyglądają oraz jak zbierana jest herbata. Obejrzeli filmy pokazujące plantacje herbaty oraz drogę jaką musi pokonać zanim trafi do sklepu. Dowiedzieli się, jak wygląda proces produkcji herbaty, bo jak wiemy każdy jej rodzaj produkowany jest w inny sposób oraz poznali sposób jej parzenia i podawania. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się: Co wpływa na jakość zaparzonej herbaty? Następnie zaparzyliśmy różne rodzaje herbat, aby zobaczyć jaki kolor ma napar oraz porównać liście herbaty przed i po jej zaparzeniu. W drugiej części naszych zajęć uczniowie poznali kilka bardzo aromatycznych i zdrowych przypraw. Podczas warsztatów poznali ich wygląd, zapach, historię, dowiedzieli się gdzie i jak rosną, do jakich dań można je wykorzystać. Okazało się, że takie przyprawy jak kora cynamonu, goździki, jałowiec, nasiona kolendry, czerwony lub czarny pieprz czy anyż w połączeniu z czarną herbatą nadają jej wspaniały smak i aromat. Taką właśnie herbatę, uczniowie przygotowali korzystając z przepisu Fundacji "Szkoła na Widelcu" i pili podczas warsztatów kulinarnych. Plasterki cytrusów oraz miód, który dodaliśmy do herbaty nadały jej jeszcze bardziej wyjątkowy smak. Miód dostaliśmy od Tomka, którego rodzice mają własną pasiekę. Herbata była tak pyszna, że każdy uczeń postanowił poczęstować rodziców. Po wymieszaniu herbaty z przyprawami uczniowie zamknęli ją w szczelnych słoiczkach i zabrali do domu. Każdy dostał także przepis na zimową herbatę i będzie mógł ją przygotować w domu.

Nasze zajęcia były także inspiracją do wykonania prac plastycznych „Czas na filiżankę herbaty”. Uczniowie zrobili bardzo ładne obrazki do postawienia lub powieszenia na ścianie, które mogą być piękną dekoracją każdej kuchni oraz przypominają zajęcia i smak zimowej herbaty.

Bardzo dziękuję p. Emilii za pomoc podczas warsztatów kulinarnych, rodzicom Tomka za pyszny miód i p. Krzysztofowi Dudzińskiemu za piękne zdjęcia.

Wychowawca klasy: Barbara Wójciak